מאמרים בנושא התנהגות > מדוע חתולים עצמאיים יותר מכלבים?/ אהובה אילן

חתולי בית אינם רואים בדרך כלל בבעליהם מוקד בטיחותי כפי שכלבים רואים .

מחקר שנעשה ע"י מומחים להתנהגות בע"ח באוניברסיטת לינקולן באנגליה מראה כי בעוד כלבים רואים בבעליהם בסיס בטחוני, היחסים בין אנשים לידידיהם החתוליים מופיעים בצורה שונה.

לאחרונה יותר ויותר ניכרת העובדה שחתולים חברותיים יותר ובעלי יכולות לחלוק יחסי ידידות עם בעליהם מאשר היה נהוג לחשוב.

המחקר האחרון מראה שחתולים בוגרים מופיעים כעצמאיים יותר – על אף קשריהם החברותיים – ולא תלויים באחרים לצורך הגנה.

המחקר שהובל ע"י פרופ' דניאל מילס, פרופ' לרפואה וטרינרית באוניברסיטת לינקולן ופורסם במגזין הרפואי PLUS ONE, ועובד עתה עם הרכב מדעי של קבוצת חיות מחמד ב-RSPCA.

לדברי פרופ. מילס, החתול הביתי השיג לאחרונה את הכלב כחיית מחמד באירופה, כאשר רבים רואים את החתול כאידיאלי לבעלים העובדים שעות ארוכות.

מחקר קודם ציין שמספר חתולים מראים סימני חרדת נטישה כאשר בעליהם יוצאים מהבית – בדומה לכלבים – אולם תוצאות המחקר מראות עובדתית אחרת, שהם עצמאיים יותר מאשר כלבים וכנראה שחרדת הנטישה היא למעשה סימן לתיסכול.

חוקרי אוניברסיטת לינקולן אימצו בזהירות את מבחן ה-SST   בו השתמשו כהדגמה לקשר בין ילדים או חיות מחמד לבין המטפל העיקרי שלהם שיכול להיות מסווג כ"קירבה בטוחה" – בו המטפל מופיע כמוקד של בטחון במצבים פוטנציאליים (או בלתי מוכרים) סביבתיים.

המחקר ציין את היחסים בין מספר חתולים ובעליהם, ע"י הצבת חיות המחמד בסביב לא מוכרת, ביחד עם בעליהם, עם אדם זר וגם ביניהם לבין עצמם.

בתרחישים שונים, הוערכו שלושה איפיונים שונים של ההתקשרות: כמות הקשר המבוקש ע"י החתול, דרגת ההתנהגות הפסיבית וסימני לחץ הנגרמים ע"י העדרותו של הבעלים.

אף על פי שהחתולים היו ווקליים יותר כאשר הבעלים ולא הזר השאירו אותם עם אדם אחר – לא נראו עדויות נוספות שהקשר בין החתול ובעליו הינו ביטחון התקשרותי. ווקליזציה יכולה פשוט להיות סימן לתיסכול או תגובה נלמדת, מאחר ולא נראו כל סימנים אמינים אחרים.

במצבים שונים, יחידים מחפשים אחר קירבה לבעליהם ומראים סימני לחץ כאשר מפרידים ביניהם ושמחה כאשר הם חוזרים. אולם נטיות אלו לא נראו במשך המחקר, לדברי פרופ. מילס.

כלבים כחיות מחמד, בעליהם מייצגים עבורם לעתים קרובות "שמיים בטוחים". למרות זאת ברור כי חתולים ביתיים הרבה יותר אוטונומיים כאשר עומדים בפני התמודדות עם מצבים לא רגילים.

תוצאות מחקר זה מגלות, שבעוד החתולים עלולים להעדיף תקשורת עם בעליהם, הם אינם סומכים עליהם בסביבה שאינה מוכרת.

החוקרים מאמינים שהתנהגות זו הינה תוצאה של טבעם העצמאי כציידים בודדים.

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: