מאמרים בנושא התנהגות > נשיכות גורים / אהובה אילן

גור כלבים אוהב לנשוך וללעוס כמעט כל חפץ החודר לעולמו. כפי שהקפיצות והנשיכות בין גורים-אחים גם כן הנן צורת משחק. נשיכות מלמדות אותם בתקופה מאוחרת יותר בחייהם כיצד להשתמש בכלי הציד הראשי שלכם – הפה והשיניים.

לצערנו, לעתים קרובות נמשך הדבר גם כפעולת גומלין בקרב בני המשפחה בביתם החדש. כל האנשים כולל הילדים נכנסים למשחק. לגורים שיניים מאוד חדות ונשיכה יכולה לכאוב ולהפחיד ילדים קטנים.

ישנן מספר שיטות שמשתמשים בהן על מנת להעלים התנהגות זו.

השיטה הפשוטה ביותר לטפל בהתנהגות זו הינה לאחוז במהירות בפה לסגור אותו ובאותה עת לאמר "לא" בטון נמוך. האחיזה נעשית ע"י הנחת הבוהן מעל לאף והאצבעות מתחת ללסת התחתונה. יש להחזיק את פיו סגור למספר שניות. הם ייללו מאחר והמצב לא נוח להם ואינם אוהבים זאת. אין צורך ללחוץ חזק על הלסת העליונה והתחתונה יחד, מאחר ותגרום להם לכאב. חכה 4-5 שניות ותן להם ללכת והמשך בעיסוקיך הרגילים. לאחר מספר חזרות החיה תבין במהרה את העובדה שנשיכה גורמת מיידית לסגירת הפה.

אין לתת לילדים ללמד את הגורים מאחר ולהם זה יראה כמשחק והם עלולים להכאיב לגור.

שיטה אחרת היא ברגע שגור נושך יש להשמיע בקול פתאומי ורם "אורף". קול זה ידמה לקולות אחיו של הגור במידה וינשכו. הקול צריך להיות פתאומי, חד כך שהגור יחרד מיידית ויפסיק את התנהגותו. אם יעשה כשורה תופתע לראות עד כמה מהר ישחרר הגור את פיו ויראה נבוך. בנקודה זו, החלף מיידית משחק כגון כדור כך שהגור יוכל ללעוס זאת. יש לחזור על פעולה זאת פעמים רבות.

במקרים אחרים, כאשר הגור נושך יש לקום ולעזוב מידית, בצורה דרמתית, את החדר. זו שיטה שילדים יכולים להפעיל. לאחר חזרות רבות ילמד הגור כי נשיכה פרושה – הפסקת משחק.

לא משנה באיזו שיטה תשתמש – אל תעודד את הגור לנשוך אותך. משחקים כגון "משיכת חבל" ונפנוף ידיים לפני הגור במקום שימוש בצעצועים עלולים לעודד את הגור לנשוך.

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: