מאמרים בנושא חיות אקזוטיות > איגואנה כחיית מחמד / ד"ר עירית אילן

האיגואנה בטבע היא זוחל החי על עצים, פעיל ביום, ומצוי במרכז ובדרום אמריקה. זוהי הלטאה הפופולארית ביותר כחיית מחמד. האיגואנה ניזונה מצמחים וזקוקה לתזונה עשירה בסידן ודלה בזרחן. עם טיפול נכון, האיגואנה יכולה לחיות עד 15 שנה ולהגיע לאורך של 2 מטר (!).
 
אולם, לרבות מהאיגואנות המוחזקות בשבי תוחלת חיים קצרה יותר והן אינן מגיעות לגודלן המקסימאלי, הסיבה העיקרית לכך היא ממשק לא נכון .
בשורות הבאות אפרט את הנושאים החשובים בבחירה וטיפול באיגואנה:


בחירת איגואנה

בבואנו לבחור איגואנה מחנות חיות או ממגדל יש לבחור לטאה צעירה, פעילה וערנית. הבטן ובסיס הזנב צריכים להיות עגולים ומלאים. יש להימנע מלבחור איגואנה עם בליטות, גבשושיות, חתכים ופצעים על העור. יש לבדוק שהמפרקים ברגליים אינם נפוחים ושפתח המין והשתן נקי מהפרשות. העיניים צריכות להיות עגולות והאיגואנה צריכה לנוע בכלוב בחופשיות כשהיא מוציאה את לשונה ומניעה אותו מצד לצד.  
טעות נפוצה היא בחירת איגואנה רגועה ושקטה כאשר מחזיקים בה - זהו סימן ברור לכך שמשהו לא בסדר. איגואנה בד"כ פוחדת ממגע עם בני אדם ותנסה לברוח ממגע מאחר וזהו טיבעה.

בית גידול

האיגואנה הקטנה שרכשת זקוקה לאקוואריום שבו תוכל לנוע בחופשיות. מאחר והאיגואנה נמצאת בגדילה מתמדת כדאי לבחור אקוואריום גדול מספיק עבור האיגואנה גם אחרי שתגדל זאת כדי לחסוך בהוצאות החלפת אקוואריום בהפרשי זמן קצרים. קו מנחה: איגואנה באורך של 30 ס"מ זקוקה לכלוב בנפח של 150 ליטר לפחות. הכלוב צריך כיסוי רשת מתכת כדי לאפשר זרימת אויר וחדירת אור. יש להימנע מכלובי רשת שבהם האיגואנה עשויה להיפצע משפשוף החוטם בניסיון לצאת מהכלוב.  

תאורה

האיגואנה זקוקה למחזור של 12-14  שעות אור ביום. ניתן להשיג זאת בעזרת נורת 50 ואט המחוברת לשעון שבת. מחקרים מהעת האחרונה מטילים ספק ביעילותן של נורות אולטרא סגול, שבעבר יוחס להן תפקיד חשוב  בייצור ויטמין 3D וספיגת סידן. חשיפה לאור שמש טבעי בעלת יעילות פיזיולוגית ופסיכולוגית ויש לאפשר לאיגואנה להיחשף לשמש לעיתים קרובות עד כמה שניתן. חשוב לספק לאיגואנה מקום מוצל בעת החשיפה לשמש. אסור (!) לשים את אקווריום הזכוכית בשמש ישירה מאחר וכעבור זמן קט החום בו ירוכז כמו בזכוכית מגדלת והוא ייהפך לתנור.

טמפרטורה

האיגואנה הנה זוחל בעל דם קר ומקבלת את טמפרטורת הסביבה שבה היא נמצאת. תחום הטמפרטורה הסביבתי הרצוי לאיגואנה הוא כ - 30 מעלות צלזיוס. הדרך הטובה להשיג זאת היא ממקור חום הנמצא מחוץ לכלוב, גם נורת תאורה רגילה עשויה להתאים. סלעי חימום אינם מומלצים מאחר והאיגואנה תיצמד אליהם כדי להתחמם ובמקרים רבים תסבול מכוויות חום.

לחות

יש לשים בכלוב קערית שטוחה (למנוע טביעה) עם מים טריים לאספקת לחות מתמדת. האיגואנה סופגת חלק גדול מכמות המים הדרושה לה מלחות האוויר ולא תשתה מכלי המים שבכלוב כל עוד הלחות מספקת. ניתן גם להזליף מים על האיגואנה פעם- פעמיים ביום. הלחות הסביבתית צריכה להישמר ברמה של 95-100%. ניתן לשים צמחים בתוך הכלוב ולידו, אולם, חשוב לוודא שהצמחים בכלוב אינם רעילים לאיגואנות. היביסקוס למשל, אינו רעיל וגם מכיל מרכיבי מזון חיוניים לאיגואנה. כאשר האיגואנה מתחילה לשתות מכלי המים שבכלוב זהו אינדיקטור טוב לחוסר לחות בסביבה ולהתייבשות האיגואנה.

תזונה   

איגואנות בטבע ניזונות מצמחים שונים. למרות שאיגואנות בשבי תאכלנה כמעט כל דבר שניתן להן - מפיצה ועד שוקולד, כדי לגדל איגואנה בריאה כדאי להאכיל אותה במזון צמחי עשיר בסידן ודל בזרחן. עלים ירוקים טריים וקצוצים לפיסות קטנטנות כמו: קולרבי, עלי לפת, עלי שן-הארי, תות עץ והיביסקוס צריכים להוות את המרכיב העיקרי בתפריט היומי. יש להימנע ממתן תרד מאחר והוא קושר סידן, וממתן כרוב וברוקולי המעכבים את פעולת בלוטת התריס.
אפשר להוסיף פרות וירקות אחרים בכמות קטנה, אולם, מרכיבי התזונה העיקריים צריכים להיות הירקות שצוינו. האיגואנה תאכל בשמחה תולעי קמח וחרקים, אולם ערכם התזונתי הינו נמוך ובנוסף, המעטפת הקשה– הקוטיקולה, שאינה מתעכלת, מעלה את הסיכון לעצירות ולחסימת מעיים.  
למרות דעות שהיו רווחות בעבר, לא מומלץ לתת לאיגואנה מזון יבש של כלבים וחתולים. מזון זה עשיר בחלבון מן החי ואילו האיגואנה מקבלת את החלבון הדרוש לה ממקורות צמחיים. מתן מזון כלבים וחתולים עשוי להאיץ את גדילת האיגואנה, אולם, מעלה את הסיכוי לבעיות בריאותיות בהמשך חייה ולקיצור תוחלת החיים שלה.

איגואנה המקבלת הזנה ותנאי מחיה מתאימים אינה זקוקה לתוספים תזונתיים כמו ויטמינים או מינראלים. קשה לדייק במינון התוספים, ומתן יתר עשוי לגרום לתחלואה ואינו מומלץ.

בריאות האיגואנה

חשוב לקחת את האיגואנה לבדיקה וטרינרית לאחר רכישתה, זאת כדי לבדוק את מצב בריאותה הכללי. טפילים פנימיים וחיצוניים נפוצים באיגואנות שנרכשו במרכזי גידול ובחנויות לחיות וכדאי להביא אתך דגימת צואה טרייה (בשקית או בכלי פלסטיק).

הסימנים הבאים מהווים מקרה דחוף ודורשים התייחסות וטרינרית מיידית:

•     דימום מפתחי גוף, מהציפורניים או מפציעה.
•     חולשה, חוסר תזוזה, שיתוק.
•     דם בצואה או שלשול.
•     קשיי נשימה או נשימה בפה פתוח.
•     נפיחות ברגליים או במפרקים.
•     פציעות טראומתיות.
•     התרככות הלסתות.
•     הקאות (מהוות מקרה חירום דחוף ביותר!).
•     שלפוחיות בעור.
•     ריור או ריר קצפי מהפה.
•     ריח רע מהפה.
•     פציעות בעין.

כל הסימנים הנ"ל מהווים מקרה חירום מאחר והאיגואנה בטבע מנסה להסתיר סימני מחלה כמנגנון הגנה מפני טורפים המחפשים את החיות החלשות והפצועות. כאשר מבחינים בסימני תחלואה, זהו כבר שלב מתקדם בדרך כלל.
 
ישנם מצבים רבים נוספים הדורשים התייחסות וטרינרית, והדף קצר מלהכיל את כולם. המפתח להצלחה בטיפול במחלות ופגיעות למיניהן הוא אבחון מוקדם וטיפול נכון. אם נראה לך שהאיגואנה שלך לא מתנהגת כתמול שלשום או ש"משהו" לא בסדר כדאי להתייעץ עם
הוטרינר/ית שלך.

גידול איגואנה יכול להיות ניסיון מעניין ומרתק. הבנת צרכי המחיה של האיגואנה בטבע ומתן תנאים מתאימים בבית הגידול יובילו לשנים רבות של הנאה מחיית מחמד זו.

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: