מאמרים בנושא חיות אקזוטיות > תוכי כצפור מחמד/ ד"ר עירית אילן

הימים הראשונים של התוכי בביתך עלולים לגרום לו למתח מסויים ועליך להיות ער לכך. עזור לו להסתגל לסביבתו החדשה. הכן את הכלוב, צעצועים, כלי אוכל ושתיה וכל התכולה לפני הגיעו הביתה. כדאי להניח את הכלוב במקום הקבוע בו יהיה – עדיף באזור חדר משפחה או חדר אחר המשמש את בני המשפחה. הנח לו מספר שעות לחקור את הכלוב ותכולתו לפני לקיחתו למשחק.

חשוב להחזיר את התוכי לכלוב על מנת לאפשר לו לאכול ולשתות ללא נוכחותך לפחות 20 דקות.

יש לאפשר לו שינה ומנוחה כמידת הצורך.

הגש לתוכי צ'ופרים מידך על מנת להרגילו אליך ואפשר לו להסתובב על ירכיך.

השתדל להימנע ממגע פה עם התוכי מאחר ומערכת החיסון שלו אינה יכולה להתמודד עם החיידקים שבפיך והוא עלול לחלות. עליך להשגיח שהתוכי יאכל, ישתה ויעשה צרכיו. במידה ופסק באחד מהם פנה לוטרינר/ית.

בשבוע או השבועיים הראשונים ינסה התוכי לנשוך. זו התנהגות טבעית לחרדה מהשינוי הפתאומי בסביבתו. לאחר שיסתגל אליך ולביתך – ירגע. אל תאפשר לו לנשוך אותך. במידה וינסה לעשות זאת תוך כדי עמידתו על ידך, הוצא ידך מיידית ואמור "לא לנשוך". על תערבב נשיכה אמיתית לבין נשיכה שהיא התנהגות טבעית  לפני עלייתו על כף ידך. התוכי משתמש במקורו כ-"רגל שלישית" לבדיקת המשטח עליו הוא עולה. אל תמשוך בתנופה את היד – דבר העלול להרתיע אותו מלהתקרב אליך.

הענק לתוכי נוחיות וחיבה, דבר אליו, תן לו זמן להתרגל אליך ושחק עמו כאשר יהיה מוכן. ככל שתהיה עדין יותר עמו יהיה התוכי עדין ואוהב כאשר יגדל.

ציפור בריאה יכולה לשאת מזג אויר נוח לבעליה. בחום למעלה מ-33 מעלות צלזיוס תראה הציפור סימני עודף חום ע"י נשימות מהירות והחזקת כנפיה הרחק מגופה.

רצוי מדי פעם לאפשר לתוכי לספוג אויר צח ושמש (לא דרך זכוכית) וזאת ע"י העמדת הכלוב בחוץ או במרפסת, במקום מוצל, ומזג אויר נוח. אור פלורסנטי יכול לשמש כגרוי  לאור יום טבעי בתוך הבית.

 מ ז ו ן

מגוון הינו המפתח לתזונה נכונה. תוכים אוהבים זרעים. אולם תזונה של זרעים בלבד תגרום לתת-תזונה וחולי. בטבע הזרעים אינם זמינים כל השנה אלא רק בחלקה. התוכים יחגגו עליהם ולאחר מכן יאכלו מזון אחר עד החזרה לזרעים. כך, שבטבע האוכל הוא מגוון. תוכי מחמד אינם שונים בצריכתם למזון מגוון. יש להתאים את תערובת הזרעים המתאימה לסוג הציפור שברשותך.

כופתיות הינן מזון מאוזן בצורה היבשה. כמובן יש להתאים את המזון לגזע התוכי.

מזון לבני אדם מתאים לתוכים. אולם במידה הגיונית. פרות וירקות הינם העשרה טובה לתזונת התוכי כל עוד הם טריים (לא מוקפאים). אפשר גם להגיש להם פסטה מבושלת ולצפות כיצד אוכלים זאת בהנאה. יש להימנע מלהאכילם בג'נק פוד. תוכים בעלי מקור רך (במיוחד LORIES  ו- LORIKEETS ) זקוקים למזון מיוחד. הם אוכלים נקטר, אבקה, פרחים ופירות. מזונם צריך להיות נוזלי כאשר בתוכו מעט פירות או ירקות קצוצים דק. 

אין להשאיר מזון, כולל זרעים, בכלוב במשך ימים. הוא יתקלקל. יש להחליפו מדי יום. 

כלוב לצפור

כלוב הינו ביתו של התוכי ועליו להתאים לסוג התוכי, כשהוא מוגן מאיומים חיצוניים ובנוי היטב וחזק דיו לשמר את התוכי בתוכו. על הכלוב להיות גדול מספיק על מנת לאפשר לתוכי לפרוש כנפיו ולנוע בחופשיות ממוט למוט. לכל גזע של תוכי יש צרכים מיוחדים לתנועה בתוך הכלוב.

רצוי לרפד את רצפת הכלוב בנייר חום פשוט ולהחליפו מדי יום.

צעצועים

צעצועים הינם מרכיב חשוב בכלוב ונועדו להעסיק את התוכי ולאפשר לו להשתמש ברגליו ומקורו. כדאי להימנע מצעצועי פלסטיק שביר, צעצועים עם חרוזים, עץ הצבוע בצבעים רעילים או חפצים אחרים שהצפור יכולה להיתפס בהם. 

גזירת קצוות הכנפיים

תוכי הנמצא חלק מהזמן מחוץ לכלוב כדאי לקחתו לוטרינר/ית כדי לגזור קצוות כנפיו וזאת על מנת למנוע ממנו לעוף לתוך זגוגית או מחוץ לחלון מצב שרוב הסיכויים שלא יחזור. רוב התוכים אינם מושפעים פסיכולוגית מגזירת כנפיים. 

סביבה נקיה

על התוכי להיות בסביבה נקיה ממזהמים כגון: עשן סיגריות, בישולים בכלי טפלון, תרסיסים למיניהם (כולל תרסיסי ניקיון), חומרי הדברה, צבעים או חומרים רעילים אחרים שיכולים להיות קטלניים עבור התוכי.

ח ב ר ה

התוכי הינו צפור חברותית, אינטליגנטית וסקרנית. אפשרו לו לצאת מהכלוב מדי פעם, לסקור את הבית ולהקדיש לו זמן קבוע ביום לצורך משחק.

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: