מאמרים בנושא חתולים > סימון שתן בחתולים/ אהובה אילן

 

סימון כרוך בדרך כלל בריסוס שתן, אולם סימון ללא ריסוס שתן הינה בעיה רצינית בחתולים וקשה לאבחנה.

 סימון ללא התזת שתן

סימון יכול להתבטא בריסוס או סימון בשתן או צואה. חתולי פרא גדולים מסמנים לעתים קרובות את גבולות הטריטוריה שלהם בדרך זו. חתולים מבוייתים יכולים לסמן במקום אחד או במקומות שונים.

אין לפתור בעיות סימון ללא הבנת בסיס המערכת החברתית של החתול.

כאשר חתולים אורחים מגיעים לפתח הדלת, ושם המקום היחידי בו מוצאים צואה או בריכת שתן, הדיאגנוזה כנראה הינה סימון ללא ריסוס.

ריסוס יכול בהחלט להתרחש באותן נסיבות, אולם סימון ללא ריסוס מוכר ומאובחן פחות ברפואה הוטרינרית.

במקרים רבים סימון ללא ריסוס מאובחן בטעות כהעדפה עקשנית או מרדנית למשטח או מיקום. במידה והיחסים בין חתולים בבית השתנו, או ששמתם לב לשינוי בביקורים מחוץ לבית, על הסימון ללא ריסוס להיות בראש רשימת האבחנות המשתנות.

ההיפוטזה כי הבעיה הינה העדפה של אחת מהשנים – המיקום או המשטח – יכולה להיבחן בהתאם למניפולציות המתוארות מעלה. אם מניפולציות אלו אינן עונות על הבעיה, נתונים מסויימים אודות הסביבה החברתית ישכנעו את המטפל לקחת בחשבון אבחנה של סימון ללא ריסוס.

סימון בשתן ללא ריסוס או סימון בצואה – הינם מצג של החתולים כפי שנהגו החתולים הקדומים.

אין עדות לכך שאנו הפעלנו כל לחץ סלקטיבי לסלק את הנטיה לסמון בחתול המבויית.

 

ר י ס ו ס

ריסוס הינו תהליך נורמלי של התנהגות חתולים משוטטים.

חתולים מבוייתים מרססים כחלק מהתנהגות נורמלית לעשיית צרכים וכחלק ממערכת חברתית נורמלית.

ריסוס הינה התנהגות דימורפית – זכרים מרססים יותר מאשר נקבות. בהתאם למחקרים למרות שזו התנהגות דימורפית, ריסוס הינו פחות בעיה סקסואלית מאשר בעיה חברתית.

חתולים מבוייתים יכולים לסמן במקום אחד או במקומות שונים. אין אפשרות לפתור בעיות סימון ללא התיחסות למצבים החברתיים הרלבנטיים. חתולי בית שמבקרים אותם חתולי רחוב עלולים לרסס חלונות ודלתות הזזה כאשר הם רואים אותם, במיוחד עם הללו מרססים.

מקרים אלו יכולים לקרות גם בתוך הבית. חתולים אמיצים יכולים לעתים קרובות להכריז על נוכחותם או מעמדם בריסוס בכל מקום. חתולים בעלי בטחון עצמי ירוד – יסללו לעצמם גומחה ע"י ריסוס במקום, סימון בצואה או ע"י כריעה.

חתולים בעלי בטחון עצמי ירוד, כאשר עומדים מול תוקפנות מוחלטת, ירססו לאחר מכן מאחר ואינם מתאימים למלחמה ישירה.

באופן תאורטי, ריסוס מתרחש לעתים רחוקות במצבים בהם החתולים מרגישים בטוחים. יש לקחת בחשבון את כל ההשלכות החברתיות לפני שהטפול בכל צורת ריסוס יהיה מוצלח. מאחר וזכרים ונקבות יכולים לרסס, חשוב להבין שכל אחד מהמינים יכול להתנסות בחרדה הקשורה במערכת החברתית.

כל מין יכול לרסס על מנת להציג עצמו, כתוצאה מאיום, או תגובה לאיום.

האופן בו מאובחנת ההתנהגות הבלתי מתאימה תלויה במערכת החברתית בתוך הבית.

לעתים קרובות, קשה להבחין בין השתנה לריסוס. יש לשים לב לתנוחת הגוף של החתול ולמקומות המסומנים. אם באפשרותכם לראות את צורת עמידתו של החתול, נענוע זנבו מצד לצד במבט מאושר ומטופש – ההתנהגות היא ריסוס.

עליכם לדעת שחתולים, במיוחד אלו הבטוחים בעצמם, יכולים להציג את ההתנהגויות הקשורות לריסוס ללא הפרשת שתן. חתולים לעתים קרובות מעסים ברגליהם בעת הריסוס. מניחים, כי כאשר הם עושים זאת הם מסמנים גם כן את השטח בבלוטות שומן.

ריסוס שתן פוגע בדרך כלל במשטחים אנכיים ומטפטף מטה. חשוב שתבדקו את החלק האחורי של הכסאות, גב הספות וקירות. אפשר להריח את המקומות בהם נראה שהחתול ריסס.

חתולים יכולים לרסס גם על משטחים אופקיים, כגון מיטה. במצבים אלו הם משאירים פס ארוך ורטוב ולא שלולית עגולה. חשוב לבדוק כל סנטימטר בשטיח. במידה ונמצאה שלולים שתן באמצע ולא בכל מקום אחר – סביר להניח שהחתול אינו מרסס.

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: