מאמרים בנושא כלבים > בעיות שיניים בכלבים וחתולים / דר' עירית אילן

המשמעות של בעיות שיניים המלוות בדלקות חניכיים חמורה הרבה יותר מתחושה של "צעיף" מסביב לשיניים, ריח רע מהפה, והעדפת מזון רך (משומר).
 
אבן השן המצטברת על השיניים מורכבת בעיקר מחיידקים (מליונים ויותר!) וממשקעי סידן.
זהו מאגר ש"דולף" לתוך מחזור הדם דרך כלי הדם שבחניכיים ועשוי לזרוע דלקות חיידקיות במקומות שונים בגוף כשהאתרים הנפוצים הנם הלב והכליות.

הסימנים הנפוצים לבעיות שיניים הם: שיניים מוכתמות, ריח רע מהפה, קשיי אכילה, דימום מהחניכיים, וגם סינוסיטיס כרונית והפרשות מהאף. הוטרינר יבדוק באופן רוטיני את היגיינת הפה בעת ביצוע בדיקה גופנית וחיסון שנתי לכלב או לחתול ובמידת הצורך- ימליץ על טיפול שיניים. כלבים קטנים כמו פינצ'ר, פודל, יורקשייר טרייר, מלטז, פאג ואחרים, וחתולים פחוסי פנים כמו חתולים פרסיים סובלים מבעיות שיניים כבר מגיל צעיר וניתן לראות כלבים וחתולים בני ארבע שנים ופחות עם דלקות חניכיים וריקבון שיניים מתקדם.

טיפול ביתי מיועד למנוע בעיות שיניים. ניתן לצחצח שיניים (כן!) עם משחת שיניים מיוחדת לכלבים וחתולים (בטעם עוף או בשר), יש דיאטות רפואיות מיוחדות שמסיעות בהסרת משקעים שמצטברים על השיניים ועצמות לעיסה לכלבים או עצמות בקר גדולות-שמהוות גם עיסוק מענג לכלב. אחד הטיפולים המניעתיים הטובים לשיניים הוא פיסת בשר חי עם סיבים רבים-כמו בשר לגולש/חמין. לסיבים שבבשר פעילות דומה לזו של חוט דנטלי. מומלץ לתת לכלב "טיפול" כזה לא יותר מפעם - פעמיים בשבוע, וזאת מאחר ויש סיכוי טוב שהכלב שלכם יתלהב מאד מהטיפול, וטיפול יתר עשוי לגרום להשמנה.
ניקוי שיניים ביתי אינו מספיק לטיפול בבעיות שיניים קיימות. לא ניתן להסיר אבן שן בעזרת צחצוח שיניים. לשם כך יש צורך בניקוי שיניים ואולי גם בטיפול אנטיביוטי לדלקות החניכיים.
 
טיפול שיניים לכלבים וחתולים דומה מאד לטיפול שאנו עוברים אצל השיננית.
הוא כולל הסרת אבן בעזרת מכשירים אולטרא סוניים (העושים ויברציות במהירות גבוהה ומפרקים את האבן לפרורים), פוליש-להחלקת השן אחרי הסרת האבן ועקירת שיניים נרקבות. הטיפול דורש הרדמה כללית וזאת מאחר ובעל החיים צריך להישאר עם פה פעור לרווחה לכל אורך הטיפול, ניקוי השיניים בסקיילר גורם להרגשת גרוד וחימום השן, ועקירת שן היא פרוצדורה כואבת.
 
כיום, ניתן לעשות הרדמה בחומרים בטוחים ועם סיכון מינימאלי.
בדיקה גופנית ובדיקות דם לפני ביצוע ההרדמה יתנו מידע לגבי תפקוד איברים כמו הלב, הכבד והכליות, וחומרי ההרדמה יבחרו בהתאם. בסך הכל מדובר בפרוצדורה בטוחה, בייחוד לאחר שמצבו הבריאותי של חיית המחמד שלכם נבדק כיאות.

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: