מאמרים בנושא כלבים > המלטה בכלבות / דר' עירית אילן

הכנה  להמלטה
יש לערוך את ההכנות  להמלטת הגורים  לפני מועד ההמלטה. כדאי להכין קופסת המלטה שבה הכלבה תתרגל לישון כדי להבטיח שההמלטה תתרחש במקום שבחרת לכך.
דפנות הקופסה צריכות להיות בגובה  20-15 ס"מ כדי למנוע מהגורים לזחול החוצה.
יש לשים את הקופסה במקום שקט בבית. אפשר לשים מזון ומים קרוב לקופסה. נייר הוא ריפוד מצוין לקופסה כיוון שהוא ניתן להחלפה בקלות, הוא סופג  והכלבה  יכולה  לקרוע אותו בזמן שהיא מכינה לעצמה את "קן ההמלטה". אם משתמשים בשמיכות ישנות, שטיחים או מגבות, יש לכבס או לנקות אותם לעתים קרובות.
אם ברצונך לדעת בצורה מדויקת יותר בדיוק מתי תתרחש ההמלטה, אפשר למדוד את חומה של הכלבה על ידי החדרת מד-חום לפי הטבעת פעמיים ביום החל מהיום ה58- להריון ועד לתחילת ההמלטה. הטמפרטורה הנורמלית בפי הטבעת היא בין C 38 ל39- מעלות.
24 שעות לפני תחילת הצירים, הטמפרטורה בפי הטבעת יורדת בכמעט מעלה אחת ותגיע עד לC-  37-37.5.

המלטה
את ההמלטה אפשר לחלק לשלושה שלבים. השלב השני והשלישי  חוזרים על עצמם עם המלטת כל גור.

שלב ראשון:
בשלב זה האם נראית חסרת מנוחה ועצבנית מאד ולעתים קרובות רוצה להתבודד. היא עשויה לסרב למזון, אפילו אם הוא מהסוג  החביב עליה  ביותר.
שלב זה עשוי להימשך 6-24 שעות. זהו זמן מתאים להוציא את הכלבה לטיול קצר כדי לאפשר לה לעשות את צרכיה.

שלב שני:
בשלב זה מתחילים הצירים והגורים יוצאים אל מחוץ לרחם. בדרך כלל מבצבץ לראשונה מן הנרתיק שק ירקרק קטן המכיל נוזל. אחריו יוצאים הגור והשלייה המחוברת אליו. התנוחה הרגילה של הגור בזמן יציאתו היא האף לפנים והבטן למטה אולם, בערך שליש מן הגורים נולדים כשחלקם האחורי יוצא ראשון החוצה.
תנוחה זו היא נורמלית בכלבים.
לאחר יציאת הגור, הכלבה תפתח את השק בשיניה, תנקה את הגור ותנתק את חבל הטבור. (ייתכן שיהיה עליך לבצע פעולות אלה במקום האם - ראה סעיף "עזרה בהמלטה" בעמוד הבא). הכלבה תאכל את השלייה ואת השקים העוטפים את העובר.

שלב שלישי:
זהו שלב המנוחה הבא לאחר המלטת כל גור. בשלב זה מתרחשות התכווצויות קלות של הרחם ויציאת שיירי השלייה מן הרחם. שלב זה נמשך בדרך כלל 10-30 דקות, אך הוא עשוי להימשך בין מספר שניות לשעה.


עזרה בהמלטה
במצבים בהם הכלבה תשושה מאד או בהמלטה ראשונה שבה הכלבה עדיין לא מנוסה יתכן שיהיה צורך בעזרתך:
לאחר המלטת כל גור, יש להרחיק את כל הקרומים המכסים אותו, ולנקות את הפנים מהריר המכסה אותם, ובפרט את האף והפה. יש לנגב את הגור עם מגבת נקייה כדי לייבש אותו וכדי להמריץ את הנשימה  ואת מחזור הדם. לאחר מספר דקות של ניגוב, הגור צריך להתחיל לזוז ולבכות בקול.
את חבל הטבור יש לקשור במרחק של כ5- ס"מ גוף הגור בעזרת חוט דק, ולאחר מכן יש לחתוך אותו בצד של הקשר הרחוק  מהגור (במרחק כ6- ס"מ מהגור). יש לטפטף טיפת יוד על חבל הטבור לאחר החיתוך.
אם  נראה  שיש  גור תקוע בתוך הנרתיק והכלבה אינה יכולה להוציאו החוצה יש להתקשר לרופאה - זהו מקרה חירום הדורש טיפול מהיר.


התנהגות האם
בזמן ההמלטה וההנקה, הכלבה עשויה להתנהג באופן שונה מהרגיל. היא עלולה להיות עצבנית מאד ולהרגיש צורך חזק להגן על משפחתה החדשה. תוקפנות זו בדרך כלל נעלמת עם הזמן.

יש להודיע לרופא/ ה אם מופיעים הסימנים הבאים:

  • יש גור התקוע בנרתיק.
  • צירים חזקים נמשכים למעלה מ30- דקות מבלי שיצא גור החוצה.
  • יש צירים חלשים לסירוגין במשך 6 שעות בלי שיצא אף גור החוצה.
  • עברו למעלה מ4- שעות מאז יציאת הגור האחרון, ויש סיבה להניח שיש גורים נוספים ברחם הכלבה
    (הכלבה נראית לא נינוחה, נפוחה,יש הפרשות מהרחם).
  • נראית הפרשה ירוקה-שחורה ובתוך  3-4 שעות עדיין אין צירים או יציאת גורים החוצה.
    הפרשה ירוקה-שחורה היא נורמלית, אך צריכה להיות יציאת גור זמן קצר מאד לאחריה.
  • ההריון נמשך למעלה מ-65 ימים.  .

טופס פניה מהירה למרכז הרפואי: